Tuesday, September 27, 2011

Koomiksid vs. tehnoloogia?


Mõni aeg tagasi tuli välja artikkel pealkirjaga "Cartooning vs. Technology: How Steve Jobs Ruined Comics" ja olgugi, et sain antud kirjutisest teada alles tänu Scott Kurtzi ülaltoodud koomiksiformaadis vastureaktsioonile, siis oleks ka ilma selle tabava vastuargumendita olnud raske tolle artikliga nõustuda.

Mida ülaltoodud siiski lugemist vääriv artikkel väidab, on see, et tänapäeva pidevalt lihtsustatum tehnoloogia on vähem ikoonilisem kui me klassikaliselt harjunud oleme ja selle kujutamine koomiksis kui niigi lihtsustatud kunstivormis muutub üha keerulisemaks.

Kuigi eelneva kummutab tabavalt ülaltoodud Scott Kurtzi koomiksiriba ja ka ta enda koomiks PvP, mis peaaegu iga päev tõestab, et kõiki näiteks iPhone'i või muu sellise tehnoloogiaga seotuid toiminguid on võimalik väga meisterlikult sulaselgelt joonistada, siis olen minagi märganud, et kipun näiteks telekat joonistama ennemini massiivse kastina, kuigi nüüd näevad telekad välja pigem kui mustad pildiraamid. Tõsi on ka see, et telefoni kuulmetoru kergestimõistetav siluett on asendunud esmalt kaugeltki mitte nii väljendusrikka ristkülikuga.

Artikli autor toob küll välja aktuaalse probleemi, mis väärib mõtteainet, kuid tema väiteid innustavad visuaalselt takka ta enda joonistused, mis on ilmselgelt eelarvamusega tehtud ning pingutuseta ja pilavalt joonistatud. Nagu keegi kuskil kirjutas, siis koomiksikunstnik peab oskama joonistada poisiriietes tüdrukut, kes on sellele vaatamata naiselik. Usun, et siis pole ka lihtsustatud tehnoloogiaga kaasas käimine ja selle lihtsustamine lugejale arusaadaval viisil võimatu.

No comments:

Post a Comment