Friday, November 25, 2011

Anima Campus 2011 järelkaja: Coraline


Anima Campusel nägin üht tuttavat nägu.

Nüüd, kui Anima Campus juba üksjagu tagasi läbi sai ja ennast nendest sündmustest veidi kogunud olen, võib muljetada. Nimelt toimus Eestis esimest korda uus rahvusvaheline võrgustiku- ja koolitusüritus nimega Anima Campus Tallinn 2011. Loodetavasti saab sellest iga-aastane sündmus, sest juba esimese korra kohta oli tegu asjaliku ja pilku laiendava üritusega, mis tõi seni pretsedenditult suurima rahvusvahelise animatsioonifriikide- ja talentide rahvahulga kokku.

Peab tõdema, et ilmselt lõikasid sellest kõige rohkem kasu just välismaalased, aga eks külalistel on alati õhin suurem ja niiöelda koduväljakul mängijatel möödub asi argisemalt. Kuna antud ürituse kodumaised korraldajad on siinsetele animatudengitele juba tuttavad, siis ilmselt juba eelnevalt seotud suhtlussidemete tõttu olid ka mõned loenguteemad üsna tuttavad. Samuti oli üheks faktoriks Eesti animatsiooni tutvustamine välismaalastele, mida kodused on saanud söögi alla ja söögi peale. Samas oli virgutav jälgida kui eksootiline see välismaalastele oli. Intervjuu Priit Pärnaga, uute Eesti animafilmide esilinastus - kogu see melu oli mõnele isegi esmakordne külastus välisriiki ning vapustas meeldivalt paljusid.

Veel jäi mulje, et välismaalaste järel lõikasid kasu juba tööstuslikul animamaastikul töötavad noored professionaalid, kelle jaoks oli see tõenäoliselt üsna edukas võrgustiku ja kontaktide laiendamise ning promomise võimalus. Nii mõnigi vinge välismaa stuudio loengupidaja kuulutas, et on huvitatud ka rahvusvaheliste vabakutseliste tööst.

Kõike eelnevat arvesse võttes ootan, et mõnel tuleval aastal juba professionaalsemalt ja mitte tudengina Anima Campusel osaleda. Loengute kõrval ei ütleks ka rohkematest töötubadest ära. Aga et mitte jätta vale muljet, nagu ma poleks isiklikult midagi saanud, siis räägin lähemalt tähtsündmusest.

Nimelt tuli kaugelt Portlandist Anima Campusele külla Laika stuudio turundusmänedžer Mark Shapiro ja kuigi nende suurepärase "Coraline'i" tööprotsessivideosid on varemgi nähtud, siis tema kohalolek ja üsna intiimne jutt stuudio telgitagustest tõi selle üdini omapärase nukufilmi võlu otse kätte.

Sõna otseses mõttes!

Ossapoiss! Päris Coraline! Või, no, üks neist vähemalt. Ma pole varem ühtegi teist staari näinud, keda niimoodi näpitakse. Tavaliselt lasevad supertähed fännil endaga pildi peale tulla, aga Coraline'i väntsutati meelevaldselt ühe fänni käest teise kätte ja ühest fotosessioonist teise.

Istu minu õlale, Coraline!
Ei, las ma hoopis katsun su pead, Coraline!

Nagu Coraline'i näol olevatest soontest ja selle postituse esimesest fotost näha on, tehti Coraline'i dialoog asendusanimatsiooni abil. Esmalt lindistati näitlejate dialoog, siis animeeriti suu liikumine 3D programmis ja siis prinditi 3D printeriga välja. Kuna 3D printerid on 2009. aastast arenenud, siis Laika stuudio uue nukufilmi "ParaNormani" näod saab juba värviliselt välja printida. Coraline'i näod olid aga värskest peast ebamäärast halli värvi ja vajasid lihvimist. Huvitav fakt: kuna Coraline'il on tedretähnid, siis pidid ka need juba 3D programmis geomeetrias olemas olema, et välja prindituna oleks olemas täpsed pisilohud, kuhu värvitilk panna. Iga näo taga on seerianumber ning nuku pähe kinnitub see klõpsti! mugava magnetsüsteemiga. Näod kaeti ka mingi spetsmöksiga, et kulumise ja kuumade prožektorvalgustite eest kaitsta. Sooned eemaldati pärast arvutiga.

3D programmi saadus.

Välja prinditud, lihvitud, värvitud, spetsmöksiga kaetud, pakitud.

Kohal olid ka Coraline'i Teine Isa ja kass. Nemad on erilised seetõttu, et Teise Isa dialoogi puhul ei kasutatud asendusanimatsiooni, vaid nuku näonaha all on keerukas mehhanism, mis laseb veidi piiratult, kuid mugavalt otse nuku "näolihaseid" animeerida. Kass oli aga üks väiksemaid "Coraline'i" nukke.

Teine Isa, Coraline ja Armeenia animarežissöör Vrej Kassouny

Nagu iga sidekick, sai kass vähe tähelepanu. Sa oled igav, kass!

Kassist veel igavam oli nukuskelett, mis on nukufilmi puhul kõige olulisem (aga nähtamatu) element. Nagu näha, on see üks korralikult konstrueeritud teos ja ilmselt lust animeerida.

"We can rebuild him."

Ja siis pandi väntsutatud nukud tagasi pimedasse kohvrisse, et viia lattu, kus nad ootavad "Coraline 2" tegemist, mida ei tule kunagi. Aga kuuldavasti kasutatakse Coraline'i "ParaNormani" tegemisel asendusnukuna. Mis on tore.

Head aega! Näeme mitte kunagi!

5 comments:

 1. Eks see väljaprintimine toimus ikkagi sõltumata konkreetsest dialoogist ja oli häälikute ja näoilmete põhine. Kombinatoorika kohaselt olevat Coraline'il olnud 207,336 võimalikku näokombinatsiooni.

  Aga, oehh, seda üritust oleks tahtnud näha. Ja küsida asju. Ilmselt ainus kord, kus Eestis 3D skulptuuri kohta kelleltki midagi oleks küsida saanud...

  ReplyDelete
 2. Siis lähme kunagi Portlandi. Laika on vaid üks põhjus mul, miks sinna minna.

  ReplyDelete
 3. Nike on ka seal? Seletab, miks see Laika turundusmänedžer varem Nike'is töötas. Ühesõnaga ei. Üks bänd on seal.

  ReplyDelete
 4. Pink Martini?
  Ma küll VÄGA kahtlen kas sa neid mõtled. Mis minusse puutub, siis mul on nende 6 albumit...
  :)

  ReplyDelete